- Wszystkie poniższe punkty są po to, by się nimi samej∙samemu kierować, a nigdy po to, żeby ich wymagać od drugiej osoby.
- Każdy jest odpowiedzialny za swoje emocje, czyny i słowa, które wypowiada.
- Rozmawiaj tylko o jednej, konkretnej, aktualnej sytuacji, która wywołała kłótnię.
- Nie rozmawiaj o rozmawianiu. Rozmawiaj o sprawie.
- Rozmawiaj twarzą w twarz. Jeśli na czacie robi się nieprzyjemnie, przestań wysyłać wiadomości i napisz tylko „porozmawiamy w domu”. Możesz pisać wiadomości, ale nie wysyłaj ich. Przeczytasz je na głos, kiedy się spotkacie.
- Na bieżąco pytaj siebie, co czujesz w ciele i w myślach nazywaj słowami swoje emocje.
- Możesz poprosić drugą stronę o parę minut (maksymalnie 20 minut) przerwy. Wypij szklankę wody. Możesz użyć spokojnego oddychania, listy potrzeb, ashwagandhy, CBD, melisy. Dobrze działa zrobienie wysiłku fizycznego. Nie używaj środków zmieniających świadomość.
- Dokonaj namysłu: jakie potrzeby, wartości kryją się za Twoimi emocjami. Potem postaraj się również odgadnąć, jakie emocje i potrzeby ma druga strona.
- Powiedz drugiej stronie, jakie masz potrzeby, lub o jakie wartości Ci chodzi. https://beatablizinska.com/baza-wiedzy/nvc/lista-potrzeb-nvc/
- Liczy się treść, a nie ilość decybeli. Wolno więc krzyczeć, byle krzyczeć o sobie, swoich uczuciach i potrzebach, i nie prosto do ucha. Jeśli Twój partner jest wyjątkowo wrażliwy na krzyk, postaraj się jednak mówić ciszej (to się zdarza po określonych doświadczeniach z dzieciństwa albo osobom w spektrum autyzmu).
Jeśli czujesz, że Twoje granice zostały przekroczone, lub że nie jesteś w stanie rozmawiać, poproś o przełożenie rozmowy na konkretny termin (np. jutro o konkretnej godzinie). - Nigdy nie mów o rozstaniu, jeśli faktycznie wcześniej nie podjąłeś∙podjęłaś takiej decyzji. Nigdy nie oceniaj, nie strasz ani nie szantażuj drugiej strony.
- Jeśli mimo wszystko nadal nie udaje się Wam porozumieć, możecie spróbować mediacji NVC, czyli zgodnych z Porozumieniem bez Przemocy lub w innym nurcie.
- Masz prawo nie dogadać się i w którymś momencie zrezygnować z kolejnych prób porozumienia. Jeśli kłótnia jest w sprawy fundamentalne, to w zasadzie oznacza koniec związku.
żyrafa i szakal
rys. Katarzyna Gągol
rys. Katarzyna Gągol