Zasady zdrowej kłótni

 1. Wszystkie poniższe punkty są po to, by się nimi samej∙samemu kierować, a nigdy po to, żeby ich wymagać od drugiej osoby.
 2. Każdy jest odpowiedzialny za swoje emocje, czyny i słowa, które wypowiada.
 3. Rozmawiaj tylko o jednej, konkretnej, aktualnej sytuacji, która wywołała kłótnię.
 4. Nie rozmawiaj o rozmawianiu. Rozmawiaj o sprawie. 
 5. Rozmawiaj twarzą w twarz. Jeśli na czacie robi się nieprzyjemnie, przestań wysyłać wiadomości i napisz tylko „porozmawiamy w domu”. Możesz pisać wiadomości, ale nie wysyłaj ich. Przeczytasz je na głos, kiedy się spotkacie.
 6. Na bieżąco pytaj siebie, co czujesz w ciele i w myślach nazywaj słowami swoje emocje.
 7. Możesz poprosić drugą stronę o parę minut (maksymalnie 20 minut) przerwy. Możesz użyć spokojnego oddychania, listy potrzeb, ashwagandhy, CBD, melisy. Nie używaj środków zmieniających świadomość.
 8. Dokonaj namysłu: jakie potrzeby, wartości kryją się za Twoimi emocjami. Potem postaraj się również odgadnąć, jakie emocje i potrzeby ma druga strona.
 9. Powiedz drugiej stronie, jakie masz potrzeby, lub o jakie wartości Ci chodzi. https://beatablizinska.com/baza-wiedzy/nvc/lista-potrzeb-nvc/
 10. Liczy się treść, a nie ilość decybeli. Wolno więc krzyczeć, byle krzyczeć o sobie, swoich uczuciach i potrzebach, i nie prosto do ucha. Jeśli czujesz, że Twoje granice zostały przekroczone, lub że nie jesteś w stanie rozmawiać, poproś o przełożenie rozmowy na konkretny termin (np. jutro o konkretnej godzinie).
 11. Nigdy nie mów o rozstaniu, jeśli faktycznie wcześniej nie podjąłeś∙podjęłaś takiej decyzji. Nigdy nie oceniaj, nie strasz ani nie szantażuj drugiej strony.
 12. Jeśli mimo wszystko nadal nie udaje się Wam porozumieć, możecie spróbować sesji empatycznych i mediacji zgodnych z Porozumieniem bez Przemocy lub w innym nurcie.
 13. Masz prawo nie dogadać się i w którymś momencie zrezygnować z kolejnych prób porozumienia. Jeśli tak, niech to się wydarzy tylko jeden raz.
Żyrafa i szakal

 

 

 

żyrafa i szakal 
rys. Katarzyna GągolDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *