Poliamoria
mały słownik wokół kochania
więcej niż jednej osoby
[słowniczek jest w budowie]
wielomiłość – konsensualne tworzenie trwałych więzi miłosno-seksualnych z więcej niż jedną osobą. W środowisku naukowym trwa dyskusja, czy wielomiłość jest jedną z orientacji seksualnych.
poliamoria -> wielomiłość
kompersja – W niemonogamii tego słowa używa się, żeby określić przyjemne uczucia pojawiające się, kiedy partner/ka ma dobre doświadczenie z innym partnerem: relacyjne lub seksualne. Przeciwieństwo zazdrości.
Kompresja to poczucie radości, gdy ukochana osoba inwestuje w inny związek romantyczny lub seksualny i czerpie z niego przyjemność. Termin został ukuty przez Gminę Kerista. Różni się od kandaulizmu tym, że kompersja nie odnosi się konkretnie do radości związanej z aktywnością seksualną partnera, ale zamiast tego odnosi się do radości ze związku z innym partnerem romantycznym i / lub seksualnym. Jest to analogiczne do uczucia radości, jakie odczuwa rodzic, gdy jego dzieci zawierają związek małżeński, lub tego, które najlepsi przyjaciele czują do siebie nawzajem, gdy są szczęśliwi w romantycznym związku.
Przykład: "Czuję ulgę, gdy widzę, jak mój mąż wraca do domu szczęśliwy po spędzeniu czasu ze swoją dziewczyną. Jego szczęście przynosi mi szczęście"
Kandaulizm to praktyka seksualna lub fantazja, w której jedna osoba udostępnia innym ludziom swojego nagiego partnera lub obrazy nagiego partnera dla przyjemności podglądactwa lub przyjemności swojego partnera.[1] Kandaulizm jest również kojarzony z podglądaczem i ekshibicjonizmem.
Termin ten można również zastosować do praktyki rozbierania się lub innego wystawiania partnerki na kontakt z innymi. Podobnie termin ten można również zastosować do publikowania w Internecie osobistych zdjęć partnerki lub nakłaniania jej do noszenia ubrań, które w oczach innych ujawniają jej atrakcyjność fizyczną, takich jak noszenie bardzo krótkich ubrań, takich jak mikrospódniczka, obcisłych lub prześwitujące ubranie, głęboko wycięty top lub strój kąpielowy o minimalnym zakryciu.
monogamia – za monogamię rozumie się tworzenie jednego związku miłosnego w ciągu całego życia. Niektórzy zaliczają do monogamii też sytuację, w której osoba posiada w ciągu życia wielu partnerów, jednak nie w tym samym czasie. To częsta aktualnie „monogamia seryjna” w swojej istocie nie będąca jednak monogamią.
mononormatywność – termin ukuty przez Piepera i Bauera w odniesieniu do dominujących założeń społecznych odnośnie naturalności i normatywności monogamii, w której polityczne, popularne i psychologiczne narracje jako typowe prezentują monogamię jako wyższą, bardziej naturalną i poprawną moralnie drogę budowania związków.
konsensualność – budowanie relacji i zachwywanie się w granicach tego, na co zgadzają się wszystkie osoby zainteresowane. Jeśli mężczyzna posiadający żonę ma jednocześnie dziewczynę, o której żona nie wie, lub wie, ale nie zgadza się na to, czyli buduje relację z dziewczyną niekonsensualnie, nie jest to wielomiłość, nie jest to poliamoria; Jest to zdrada.
Gdyby jednak mąż i żona porozmawiali i wspólnie, z przekonaniem zdecydowali, że chcą żyć w wielomiłości, i mąż jawnie, równolegle i ze zgodą żony zaczyna budować relację z dziewczyną, jest to układ konsensualny.
konsensualna niemonogamia (KNM, ang. consensual nonmonogamy, CNM) – alternatywne wobec monogamii sposoby tworzenia związków miłosnych.
KNM to praktyka posiadania równolegle wielu seksualnych lub romantycznych partnerów / partnerek; Wszyscy zainteresowani są świadomi tego stanu rzeczy i zgadzają się na to. KNM może w sobie zawierać, choć nie jest ograniczona do:
wielomiłości, swingowania, małżeństwa otwartego, otwartego związku, wielomiłości solo i związkowej anarchii.
metamour (czyt. metamur) to osoba partnerska Twojej osoby partnerskiej. Zwykle osoby żyjące w wielomiłości tworzą więzi przyjacielskie z metamourami umacniając sieć bliskich osób, czyli -> cod albo -> polikułę.
Metamourzy to dwie osoby mające tego samego partnera, choć sami nie są związani ze sobą romantycznie ani seksualnie.
Na przykład: jeśli masz partnera, który ma żonę, wtedy Ty i żona partnera jesteście dla siebie metamourami / metamourkami. Albo jeśli masz dwóch chłopaków, którzy nie są zaangażowani w związek między sobą, wtedy są dla siebie metamourami.
LGBTQQIAP to skrót oznaczający:
L (lesbians) – lesbijki – kobiety homoseksualne,
G (gays) – geje – mężczyźni homoseksualni,
B (bisexual) – osoby biseksualne, które mogą odczuwać pociąg i do kobiet i do mężczyzn,
T (transgender) – osoby, których tożsamość płciowa różni się od tej oznaczonej w dokumentach po porodzie,
Q (queer) – osoby queer należą do społeczności LGBT+, ale nie czują potrzeby, by w jakikolwiek sposób definiować swoją tożsamość płciową,
Q (questioning) – osoby odkrywające,
I (intersex) – osoby interpłciowe, których cechy anatomiczne lub genetyczne nie wpisują się w podział na kobiety i mężczyzn,
A (ally) – sojusznicy osób należących do społeczności LGBTQQIAP+ sami będąc osobami heteronormaltywnymi,
A (asexual) – osoby aseksualne, które wcale lub w niewielkim stopniu odczuwają pociąg seksualny do drugiej osoby,
P (pansexual) – osoby panseksualne mogących odczuwać pociąg do osób wszystkich płci.Orientacja seksualna zatem nie dzieli się tylko na hetero- i homo- seksualność. Istnieje więcej orientacji seksualnych. Płeć także ma całe spektrum. Ten skrót pozwala o tym pamiętać i porozumiewać się ze sobą łatwiej, i z szacunkiem dla różnorodności doświadczeń ludzkich.
heteronormatywny czyli
heteroseksualny czyli
mono-poli to określenie na związek, w którym jedna z osób korzysta z konsensualnie ustalonej możliwości utrzymywania równoległych relacji, podczas, gdy osoba partnerska pozostaje w relacji pierwotnej jako jedynej.
Tak się dzieje np. kiedy między partnerami są różnice w intensywności potrzeb seksualnych, w światopoglądzie, lub kiedy jedna z osób jest bi- lub panseksualna i chce doświadczać całego spektrum swojej seksualności.
Ktoś może powiedzieć „jestem poli w związku mono-poli”, „jestem mono w związku mono-poli”.
polikuła to sieć osób powiązanych ze sobą partnerstwami romantycznymi lub seksualnymi.
polisaturacja – punkt, w którym myśl o następnym związku zostawia uczucie zmęczenia zamiast ekscytacji. Kiedy osoba poliamoryczna posiada tyle bliskich i ważnych osób, z iloma jest w stanie być mając do dyspozycji określoną ilość czasu.
quad, kwadrat to tetrada, związek poliamoryczny obejmujący cztery osoby, często składający się z dwóch par, związanych romantycznie lub seksualnie. Struktura może być różna – wszystkie cztery osoby są ze sobą powiązane lub mają jakąś kombinację powiązań.*
gromada (ang. cod)- osoby związane ze sobą wielomiłością, posiadające wspólne domostwa i dzieci.
swinging – konsensualna, tymczasowa zamiana partnerstwami seksualnymi
związek otwarty –
wielomiłość hierarchiczna – konsensualne tworzenie więcej niż jednego związku, przy czym pierwotny partner, często mąż lub żona jest partnerem dzielącym domostwo i finanse oraz ma prawo decydowania o tym, czy pozostałe związki mogą być kontynuowane i na jakich prawach. Wielomiłość hierarchiczna sprawdza się szczególnie wśród osób posiadających dzieci, kredyty i inne poważne, wspólne zobowiązania.
słowniczek jest w budowie… co powinno się tu jeszcze znaleźć? napisz do mnie [email protected]
Napisz do mnie.
Jeśli uważasz, że można coś lepiej sformułować, czegoś tu brakuje, coś jest niejasne, chcesz napisać któreś z brakujących haseł lub masz inną, konstruktywną uwagę, zachęcam, napisz w komentarzu lub whatsapp 783 710 084.
Ten słowniczek twórzmy razem: Ty i ja.
zapraszam na moją stronę: www.beatablizinska.com
*tłum. własne z https://medium.com/@travis_zane/polyamory-101-a-guide-to-alternative-relationship-structures-d2531e16612f
Inspirowałam się książką
Polysecure (Jessica Fern)
oraz A Therapist’s Guide to Consensual Nonmonogamy: Polyamory, Swinging, and Open Marriage (Rhea Orion).
Książki nie są przetłumaczone na polski.
Cod czyli gromada 🙂
Biorę te gromadę.
Szukając etykiety do określenia moich związków, natknąłem się na „poli intymność”. Ładnie oddaje połączenie zarówno aspektu seksualnego, jak i emocjonalnego. W poliamorii silne podkreślony jest komponent miłości, a zupełnie nie o to chodzi.
Może więc poli intymność warto włączyć do słownika?
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za otwarte, ciekawe pisanie o rzeczach, które dla większości osób są kompletnie niezrozumiałe.
Dziękuję, podoba mi się poli intymność. Poliintymność. Poli-intymność. Zastanawiam się nad właściwym zapisem.