Dlaczego lubię śpiącego szakala?

Znakomita większość osób pracujących w modalności Komunikacji bez Przemocy ma w logo żyrafę, żyrafę na stronie www i w mediach społecznościowych. Kiedy to widzę, zastanawiam się: co zrobiłaś ze swoim szakalem?

Żyrafa symbolizuje sposób komunikacji sprzyjający porozumieniu. Jest empatyczna, miła, ale i stanowcza, kiedy trzeba. Kto by nie lubił żyrafy?
Czasem jednak żyrafa nie jest doskonała i tak się zapędzi w empatii, że zapomina o empatii dla siebie. Albo mówi hiperpoprawnie wg NVC i jej sposób komunikacji przestaje być zrozumiały dla bliskich. Albo tak się zatraca w szacunku do siebie i nazywaniu swoich potrzeb, że przestaje zauważać bliską osobę, która zaczyna się oddalać.

rys. Katarzyna Gągol

Szakal symbolizuje sposób porozumiewania się, który nie sprzyja porozumieniu. Łatwo ulec złudzeniu, że można i powinno się go pozbyć. Jednak szakal to także istota, która ma odwagę mówić o trudnych sprawach i robi to czasem głośniej i wyraźniej niż żyrafa, szczególnie, kiedy żyrafa jest niedoskonała. Szakal potrafi także pomóc w walce, kiedy żyrafa nie daje sobie rady.

Czy ktokolwiek z nas potrafi mówić tak biegle żyrafim, że może kompletnie zrezygnować z szakala? Według mnie – nie. Dlatego hołubię mojego szakala, a najbardziej lubię, kiedy nie ma nic do roboty, więc może spać spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *