Bratki czy nasturcje? Stałość czy rozwój? Zostać czy odejść?

Pytania, które możesz sobie zadawać w obliczu dylematu, żeby zyskać więcej klarowności:

 1. Gdyby czas się cofnął, i znów stałabym na początku tej drogi: czy wkroczyłabym na nią? Np. Czy poszłabym na pierwszą randkę z moim mężem? Czy urodziłabym to dziecko? Czy aplikowałabym o tę pracę?
  Jeśli mając swoją aktualną wiedzę nie uczyniłabyś tego pierwszego kroku, to znak, że warto wyplątać się już z tej sytuacji.
 2. Jakie życie chcę mieć? Jakie życie mam? Czy istnieje luka między tymi dwoma? Czy leży ona w polu mojej sprawczości?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „on musi się zmienić”, oznacza to, że w istocie nie leży to w polu Twojej sprawczości, czyli nie masz na to wpływu. Wg wszelkich badań i doświadczeń: nie należy liczyć na to, że ktoś inny się zmieni, ponieważ inne osoby po prostu się nie zmieniają. Warto natomiast zrobić wszystko, co leży w polu własnej sprawczości.
Możesz też zrobić ćwiczenie „dwa krzesła”. Najlepiej jest je zrobić z profesjonalną pomocą na sesji empatycznej, szczególnie, jeśli dotyczy ważnej sytuacji życiowej, jak rozwód. Jednak jeśli chodzi o tematy typu „zapuszczać włosy czy ściąć?” albo „chodzić na technikę Alexandra czy na metodę Feldenkreisa?” albo „jakie kwiaty chcę mieć przed domem?” możesz z powodzeniem spróbować, przy okazji dowiadując się wiele o sobie:

 1. Pomyśl, jakie konkretnie są Twoje dwie opcje i nazwij je, niech staną się postaciami z baśni np. Odpowiedzialna i Dzika. Albo: Ta, która kroczy sama, i Nadzieja. Albo: Tata i Podróżnik. Wczuj się w swoje przeczucia.
 2. Przygotuj dwa krzesła. Jedno jest miejscem jednej z tych postaci, a drugie – drugiej.
 3. Zastanów się, do której z tych postaci jest Ci bliżej w tej chwili. Usiądź na jej krześle i wczuj się w tę rolę. Jest to o tyle wygodne, że wszystkie myśli należące do drugiej postaci możesz sobie całkowicie odpuścić, ponieważ zostały bezpiecznie na drugim krześle.
 4. Jakie myśli napływają Ci do głowy teraz, kiedy tu siedzisz? Jak Ci się siedzi w tym miejscu? Wygodnie? Zerknij na listę potrzeb: które z nich są dla Ciebie w tej chwili ważne? Zapisz słowa, które są dla Ciebie ważne w tej roli.
 5. Kiedy poczujesz gotowość przesiądź się na drugie krzesło. Wdech wydech. Wczuj się w tę drugą rolę. Co czujesz? Jak Ci się tu siedzi?. Zerknij ponownie na listę potrzeb, aby wybrać, które są Ci bliskie w tej roli. Usłysz myśli, które przychodzą Ci do głowy. Zapisz słowa, które są dla Ciebie ważne w tej roli.
 6. Wstań, przeciągnij się, westchnij, ziewnij. Jak się czujesz? Na którym krześle masz ochotę usiąść? Jeśli chcesz, możesz jeszcze raz usiąść na pierwszym i na drugim krześle. A może masz jakiś nowy pomysł?
 7. Zapisz swoje myśli, a nazajutrz wróć do swoich notatek. Jestem ciekawa, co z tego wyniknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *