Trójkąt dramatyczny: ratownik, ofiara, prześladowca – co zrobić, żeby się wydostać z trójkąta

Trójkąt dramatyczny jest rodzajem pułapki psychologicznej.
Widzimy, że ktoś jest przez kogoś źle traktowany, więc chcemy pomóc. Na przykład mężczyzna źle traktuje kobietę. Wchodzimy w rolę ratownika nie posiadając umiejętności stawiania granic podczas pomagania. Angażujemy się całym swoim jestestwem. Wtedy zaczyna się taniec trzech ról.
Na przykład: nagle ona zaczyna się bronić przed przyjęciem pomocy i chroni swojego prześladowcę, który ją zaczyna wspierać. Wtedy ofiara staje się prześladowcą, prześladowca ratownikiem, a Ty ofiarą.
Uważasz, że to niesprawiedliwe i szukasz zemsty, a przynajmniej robisz awanturę tej kobiecie, której chciałaś/chciałeś pomóc. Albo zaczynasz jej pomagać pokątnie, tak, żeby się nie zorientowała. Np. zgłaszasz jej przypadek do opieki społecznej, co skutkuje wizytą kuratora w ich domu, który po wizycie wychodzi i zostawia ofiarę z upokorzonym prześladowcą sam na sam.
Co się dzieje po wyjściu kuratora, to jest koszmar.
Właśnie wystawiłaś/wystawiłeś ofiarę na pastwę jej prześladowcy i sam stajesz się prześladowcą…. uświadamiasz to sobie, masz poczucie winy, więc znów pędzisz, by uratować ofiarę.

Najtrudniej jest się wydostać, kiedy z osobami łączą nas silne więzi, na przykład, kiedy jest to trójkąt: mama, tata i dziecko.

Jeśli jesteś ofiarą (wstyd)
RADA
Uznaj, że jesteś.
Zadbaj o swoje granice (nie krzywdząc innych).

Jeśli jesteś ratownikiem (mobilizacja, poczucie wyższości, chęć naprawiania świata, chęć zasłużenia na pochwałę, nieszanowanie granic innych (wyręczanie innych dorosłych), dobre intencje)
RADA
Zwróć swoją energię do wewnątrz. Weź odpowiedzialność za swoje czyny. Przyjrzyj się sobie i zajmij własnym rozwojem osobistym.
Uszanuj innych i pytaj, czy potrzebują pomocy, nie pomagaj, jeśli ktoś Cię o to wyraźnie nie poprosi i rób tylko to, o co zostałaś zostałeś poproszony.

Jeśli jesteś prześladowcą (złość, lęk przed odrzuceniem, często uważa się za ofiarę albo za ratownika, np. krzyczy, żeby komuś uświadomić, że musi robić coś inaczej, np. śledzi, żeby zapewnić komuś bezpieczeństwo, np. krzyczy, bo jest skrzywdzony)
RADA
Uznaj swoją wartość. Naucz się dbać o swoje granice bez krzywdzenia innych, naucz się asertywności.

Można też zajrzeć do wikipedii, żeby usystematyzować sobie wiedzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *