Dlaczego niektórzy wybierają sesje empatyczne zamiast psychoterapii?

…jestem zaskoczona, jak bardzo dużo stało się w ciągu tej jednej godziny. Mam poczucie, że nie potrzebuję więcej sesji, żeby dalej międlić ten temat, bo rozjaśniłam go sobie wystarczająco. Niby taka sesja empatyczna to nie jest psychoterapia, a jednak mam poczucie, że pomogła mi szybciej i głębiej, niż dotychczasowe doświadczenia z terapiami.

An Wu

Nieważne, czy tematem będzie sytuacja błaha, czy poważna, korzyść z sesji będzie zawsze tak samo duża i odczuwalna. Jest w niej lekkość bycia tu i teraz, a osoba empatyzująca nie kieruje rozmowy na trudne wspomnienia z dzieciństwa. Pyta o aktualne uczucia i potrzeby, pomaga je znaleźć, nazwać i zaakceptować.

Sesja empatyczna jest skoncentrowana na aktualnych przeżyciach. Przykładowym tematem sesji empatycznej może być fakt, że pokłóciłaś się z przyjaciółką i emocjonalnie nie potrafisz teraz dojść z tą

sytuacją do ładu. Albo tematem może być dylemat: „czy powinienem się rozwieść i żyć tak, jak czuję intuicyjnie, że jest dla mnie dobre, czy lepiej trzymać się zasad i złożonej przysięgi małżeńskiej?”. Tematem może być też niepokój, który czuję, kiedy mój pasierb przyjeżdża do nas na weekend, albo sytuacja z obiadu rodzinnego, która zdarzyła się w zeszłym tygodniu, kiedy dwie ciocie zaczęły pytać, kiedy będę miała dziecko, a ja zaczęłam się tłumaczyć i czerwienić, chociaż przecież jestem dorosła i asertywna. Albo też tym, że właśnie Twój partner się wyprowadził po awanturze. Tematem może być wszystko, małe lub duże, co niedawno spowodowało dyskomfort emocjonalny, i nadal w nas siedzi.  Odgrzebanie wspomnień jest ważną decyzją, poniewa długotrwale wpływa na stan psychiczny klientki∙klienta. Jedne wspomnienia zaczynają pociągać za sobą następne, i jeśli są to trudne wspomnienia, klient przez tydzień lub dwa chodzi zamyślony, ma zmienne nastroje i problemy z koncentracją, zanim nie poukłada sobie tego wszystkiego od nowa „na półeczkach”. Nie każdy może sobie na to pozwolić w danym momencie życia, i nie zawsze to jest potrzebne. Ci, którzy nie potrzebują leczenia farmakologicznego ani psychoterapii mogą uniknąć odgrzebywania trudnych wspomnień z dzieciństwa.

Sesja empatyczna pozwala na rozwiązanie bieżących spraw bez powrotów do traum i wspomnień. Ponadto regularna higiena psychiczna poprzez odbywanie cotygodniowych sesji empatycznych może spowodować, że dawne traumy będą miały coraz mniejszy wpływ na aktualne życie, choć podczas sesji nie były omawiane wprost.

Regularne sesje empatyczne są więc głębokim, wartościowym wsparciem dla każdego, kto chce zadbać o higienę psychiczną i poprawić odporność na stres. A jeśli wydarzyło się coś przykrego, nawet pojedyncza sesja może przynieść ulgę i rozjaśnić aktualne życie.

3 thoughts on “Dlaczego niektórzy wybierają sesje empatyczne zamiast psychoterapii?

  1. Super wpis. Nieważne co kto wybiera byle pomagało na naszą psychikę. To ona jest najważniejsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *