Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach i NVC

W największym skrócie Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach to metoda pracy terapeutycznej z klientem, w której uwaga obojga skierowana jest ku jego preferowanej przyszłości:

podczas sesji klient buduje swoje wyobrażenie o tym, w jakim życiu chciałby się znaleźć i określa pierwszy mały, realny krok, który potrzebuje zrobić, żeby się do takiego życia zbliżyć. Na kolejnych sesjach „buduje” także drogę łączącą teraźniejszość z preferowaną przyszłością.

W mojej pracy nie raz i nie dwa razy zauważam, że mimo moich skierowanych ku preferowanej przyszłości pytań klient nawraca w swoich wypowiedziach do przeszłości i chce dużo mówić o swoim aktualnym problemie. W moim ponowoczesnym poglądzie na pracę z ludźmi centralne miejsce zajmuje szacunek do klienta oraz przekonanie, że klient wie najlepiej, czego potrzebuje.

W takiej sytuacji przyjmuję, że zanim stanie się możliwa praca w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach – klient potrzebuje być wysłuchany i naprawdę usłyszany, zrozumiany ze swoją całą historią, ze swoim ciężarem, emocjami i wartościami. Wtedy korzystam z umiejętności słuchania wg NVC. Staram się usłyszeć, jakie potrzeby są aktualne u mojego rozmówcy. Czasami pytam klienta wprost, co będzie bardziej pomocne: jeszcze słuchanie opowieści o problemie czy przeniesienie uwagi na konstruowanie preferowanej przyszłości.

[Więcej o korzystaniu z różnych ponowoczesnych technik terapeutycznych w pracy z parami i o konkretnych technikach, których używam, opowiedziałam na Konferencji „Usłyszmy się” w czerwcu 2022]

kalendarz zapisów na mediacje NVC i terapię par TSR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *