Otwieranie związku II

Czas czytania: 2 minuty

W pierwszej części było o poruszaniu tematu niemonogamii z partnerem i dlaczego warto zrobić to wcześniej niż później. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się samodzielnie eksplorować niemonogamię, czy też ty i twoja partnerka / twój partner rozważacie otwarcie związku – kolejnym krokiem jest ustalenie, co działa dla Ciebie.

Zacznij od odzyskania swojej autonomii

Jednym z najważniejszych elementów zdrowych związków niemonogamicznych (szczególnie poliamorycznych) jest autonomia. Tylko osoby będące w danej relacji mają prawo decydować o tej konkretnej relacji. I tak, oznacza to, że twój partner nie musi prosić cię o pozwolenie przy podejmowaniu decyzji w swoim innym związku. To bardzo, bardzo różni się od tego, do czego przyzwyczajona jest większość par monogamicznych: wspólnego podejmowania wszystkich decyzji. Dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie odzyskiwania swojej autonomii poprzez prowadzenie własnych badań i uzyskanie jasności co do własnych potrzeb. Nie zrozum mnie źle, nie mówię, że nie powinieneś dzielić się zasobami ani rozmawiać o swoich potrzebach – absolutnie powinieneś. Mówię tylko, że musisz ustalić, czego chcesz i potrzebujesz.

freepik

Określ swoje niepodważalne granice i życzenia

Kolejnym krokiem – nawet zanim zaczniesz pochłaniać blogi o poliamorii i sprawdzać społeczności internetowe – jest uzyskanie jasności co do tego, czego szukasz w związku:

Jak wygląda twój wymarzony związek?

Możesz myśleć, że chcesz tego, czego wszyscy pragną: miłości, szacunku, osobistej wolności, zaangażowania, świetnej komunikacji… ale wszystkie te słowa oznaczają różne rzeczy dla różnych osób. Jaki rodzaj związku (lub związków) uczyniłby cię szczęśliwym?

Kiedy rozmawiamy o tych sprawach z naszymi partnerami, trudno jest spojrzeć do wewnątrz. Zacznij więc zadawać sobie właściwe pytania, zanim zadasz je drugiej osobie. (Przewiń w dół, aby zobaczyć nasze wskazówki dotyczące wizji i rozmowy!) Zapisz swoje odpowiedzi. Najpierw uzyskaj jasność co do twojej idealnej sytuacji, zawsze możesz później znaleźć kompromis.

Highlight the intimacy found in quiet moments of non-monogamous relationships. Frame three individuals in a peaceful setting, engaged in a reflective or tender moment that speaks to the depth of their emotional connection. Cinematic photo, photography, with cinematic tones –ar 16:9 –style raw –v 6 Job ID: 9f032c20-69fa-44cc-b251-878f59739198

Zbadaj dynamikę związków niemonogamicznych

Istnieje mnóstwo różnych stylów i dynamik związków, jeśli chodzi o niemonogamię. Na przykład, czy wiedziałeś, że możesz być poliamoryczny, a jednocześnie pozostawać w zamkniętym związku? Czy słyszałeś o takich rzeczach jak Polowanie na Jednorożca, Polityka Jednego Penisa i umowa Nie Pytaj Nie Mów („don’t ask don’t tell”, DADT)? Czy wiesz, dlaczego hierarchia w poliamorii bywa potępiana? A co z różnicą między partnerem pierwszoplanowym, partnerem gniazdowym i partnerem kotwiczącym?

Trudno jest ustalić, co działa dla ciebie najlepiej, jeśli nie masz pojęcia, co jest dostępne. Zrób więc badania. Przeczytaj książki. Sprawdź społeczności internetowe. Skorzystaj z długiej listy zasobów dotyczących poliamorii, a także słowniczka poliamorii.

freepik

Przygotuj się do otwarcia związku

Kiedy już przeprowadziłeś badania, jeśli nadal chcesz praktykować niemonogamię i masz jasność co do własnych potrzeb, nadszedł czas, aby przedefiniować istniejący związek. Więcej na ten temat będzie w następnej części.

freepik

cały tekst powyżej tej notki to artykuł z Odder Being odderbeing.com
przetłumaczony przez AI, plus moja korekta

Źródło:

Odder Being Home


    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *