Badania naukowe pokazują, że kofeina wzmaga lęk
…zwłaszcza w przypadku spożycia dużych dawek
lub u osób szczególnie wrażliwych, takich jak osoby
z zaburzeniami lękowymi

- Dawka a lęk: Systematyczny przegląd badań wykazał, że dawki kofeiny odpowiadające około 5 filiżankom kawy (400-750 mg kofeiny) mogą znacząco zwiększać poziom lęku u zdrowych dorosłych oraz powodować napady paniki u osób z zaburzeniami lękowymi.
Efekty były znacznie silniejsze u pacjentów z zaburzeniami paniki niż u osób zdrowych. - Zmienna reakcja na kofeinę: W meta-analizach odnotowano różnice w wynikach w zależności od populacji badanej. Niektóre badania wskazują na większe ryzyko lęku po spożyciu kofeiny wśród studentów i osób młodych, co może być związane z częstszym nadużywaniem kawy w tej grupie.
- Mechanizm działania: Kofeina może nasilać lęk poprzez pobudzanie układu nerwowego, zwiększając poziom adrenaliny i aktywność receptorów adenozynowych1 w mózgu. Efekty te mogą być szczególnie wyraźne u osób z predyspozycjami do nadwrażliwości na stres.2

Warto zauważyć, że umiarkowane spożycie kawy (1 słaba kawa rano) niekoniecznie zwiększa lęk.
Jednak osoby czujące niepokój powinny zachować ostrożność w konsumpcji dużych ilości kofeiny; która, nota bene, znajduje się nie tylko w kawie, bo także w herbacie, yerba mate, energetykach, tortach z kawową posypką, niektórych cukierkach, itp itd.
Acha, jeszcze jedno: pogłoski o tym, jakoby kawa poprawiała możliwość koncentracji uwagi u osób z zaburzeniami koncentracji i uwagi (ADHD) są mocno przesadzone. Biorąc pod uwagę, że kawa wzmaga niepokój, trzeba uznać, że jest fałszywym przyjacielem.
Pomyśl…. jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby spadł poziom Twojego niepokoju?

w konsumpcji dużych ilości kofeiny
chcesz zredukować ilość pitej kawy?
Rób to stopniowo i powoli. Nagłe odstawienie kawy może spowodować ból głowy trwający nawet 10 dni! I nie jest to lekkie ćmienie, o którym można zapomnieć w ciągu dnia, niestety.
Załóż sobie na przykład, że w ciągu 6 tygodni zejdziesz z 3 do 1 filiżanki kawy dziennie, rozpisz sobie w kalendarzu, ile wobec tego kaw możesz wypić danego dnia i trzymaj się tego planu.

dla dociekliwych:
Caffeine intake and anxiety: a meta-analysis

- Receptory adenozynowe to białka znajdujące się na powierzchni komórek, które są aktywowane przez adenozynę, substancję odgrywającą kluczową rolę w regulacji wielu procesów fizjologicznych, takich jak sen, rozszerzanie naczyń krwionośnych, kontrola rytmu serca i odpowiedź na stres.
Receptory adenozynowe są celem badań w leczeniu zaburzeń snu, lęku, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i stanów zapalnych. Kofeina działa jako antagonista receptorów A1 i A2A, blokując ich funkcję, co zwiększa czujność i pobudzenie. ↩︎ - Osoba nadwrażliwa na stres to ktoś, kto reaguje wyjątkowo silnie i intensywnie na stresujące sytuacje, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, często ze względu na predyspozycje biologiczne (fizjologiczne, neurologiczne), psychologiczne lub środowiskowe. ↩︎

Dodaj komentarz