Moje spojrzenie i doświadczenie z ED

Mój syn jest w edukacji domowej od września 2022, a konkretnie jest w Liceum w Chmurze. Bardzo tego chciał.
Chmura to nowa szkoła oferująca naukę domową, i jako pierwsza sprawiła, że przejście do edukacji domowej jest łatwe i dostępne dla wszystkich.
Chłopak uczy się po swojemu, utrzymuje dwie wartościowe przyjaźnie z poprzedniej szkoły, i jak mi ostatnio powiedział: aktualnie nie wyobraża sobie, co mogłoby być lepiej w jego życiu.

Syn ma 14 lat i sam sobie organizuje pracę na co dzień.
Ma konto w specjalnym portalu, w którym są „karty pracy” do wypełnienia. Bywają tam też kawałki do przeczytania, filmiki do obejrzenia. A ostatecznie zawsze jest jeszcze jedno wyjście: na youtubie są naprawdę niezłe filmiki edukacyjne.
Chmura ma to tak urządzone, że dziecko widzi, czy jego tempo pracy jest wystarczające, żeby dążyć ze wszystkimi kartami do czerwca.
Z każdego przedmiotu musi zdać egzamin roczny, i może to zrobić w dowolnym momencie roku, kiedy czuje się gotowe.
Odkąd syn jest w edukacji domowej jest bardziej samodzielny, jeśli chodzi o naukę. Był tylko raz moment, ze nie rozumiał chemii, i mu trochę wytłumaczyłam o budowie atomu. Jak już to załapał, dalej uczył się bez mojej pomocy.
W szkole systemowej musiałam mu tłumaczyć różne rzeczy o wiele częściej, chociaż przecież miał je także na lekcjach z nauczycielem. Przed każdą klasówką siedzieliśmy nad materiałem po dwie godziny. Aktualnie w ogóle nie muszę „siedzieć z nim nad materiałem”. Jaka ulga dla mnie i dla niego! Ileż czasu i ochoty nam się odblokowało na gadanie i robienie ciekawych rzeczy razem.
Odkąd syn jest w edukacji domowej w pewnym sensie poznaliśmy się na nowo. Nareszcie możemy po prostu porozmawiać o tym, co nas ciekawi i pożartować, bo w domu zapanował spokój, i nie zużywamy naszej energii na martwienie się szkołą.
Patrząc z na to z lotu ptaka widzę jeszcze jedno:
Chwała Chmurze, że ratuje wyjątkowe dzieci w czasach, w których polityka sprawiła, że nasilił się ucisk szkoły systemowej przy jednoczesnej niedostępności opieki psychiatrycznej i trudnym dostępie do psychoterapii.
Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o ilość samobójstw popełnianych przez dzieci i młodzież:
Szkoła w Chmurze ratuje życie nie tylko w przenośni, ale naprawdę całkiem dosłownie.
PS. Aby zapisać dziecko na edukację domową potrzebna jest zgoda i podpis obojga rodziców / opiekunów. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia w tej sprawie, być może warto skorzystać z mediacji rodzinnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *