Uciekaj!
Twój uroczy i bezwzględny chłopak wcale nie jest sexy.
Osoba posiadająca antyspołeczny typ osobowości jest to osoba, z którą niebezpiecznie jest utrzymywać bliskie relacje i współzależność. Dawniej taką osobę określono by „psychopata”. Obecnie niektórzy psychologowie używają tego słowa tylko w odniesieniu do osób, które mają skrajne cechy osobowości antyspołecznej. Większość w ogóle przestała go używać, ponieważ weszła do języka potocznego w znaczeniu obraźliwym.
Osób z zaburzeniem antyspołecznym jest ich w społeczeństwie około 2% i w znakomitej większości są to mężczyźni; osób z rysem socjopatycznym, jest znacznie więcej.
Niestety taka osoba nie jest rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, jak na przykład ekstrawertyczny typ narcyza. Osobę z cechami socjopatycznymi najczęściej rozpozna tylko najbliższa osoba i dopiero po dłuższym czasie relacji, kiedy już stanie się emocjonalnie zależna, zaufa i odsłoni „miękki brzuszek”, a tym samym stanie się podatna na zranienie.
Jeśli rozpoznajesz w swoim bliskim sojcopatę, uciekaj! Jeśli obiecał poprawę, i tak uciekaj!
Rozpoznanie socjopatii na pierwszej randce jest trudne, ponieważ osoby z cechami socjopatycznymi często mistrzowsko manipulują innymi.
- Brak empatii: Osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości mogą okazywać empatię, lecz jest to tylko wyuczone zachowanie celem wzbudzenia zaufania. Mogą jawnie bagatelizować przeżycia innych, koncentrując się na sobie, lecz częściej będą odgrywały zachowania empatyczne w sposób łatwy do pomylenia z autentyczną empatią, szczególnie w pierwszych miesiącach znajomości.
- Charyzma i urok osobisty: Socjopaci często są charyzmatyczni i uroczy. Potrafią oczarować wszystkich, łącznie z Twoją psychoterapeutką i Twoją mamą. Ludzie do nich lgną.
MIŁY FACET, PSYCHOPATA
Bywają uwielbianym przez wszystkich misiem towarzystwa, a za zamkniętymi drzwiami oprawcą dla bliskiej osoby… która nie ma komu się poskarżyć, od każdego usłyszy: Janek? Przecież on jest do rany przyłóż. Nie wierzę Ci. Szczerze mówiąc teraz mi go żal, nie wierzę, że mówisz o nim złe rzeczy.
W takiej sytuacji ofiara przestaje wierzyć, że to, czego doświadcza przytrafia jej się naprawdę, wypiera fakt, że jest ofiarą i w imię miłości trwa w niebezpiecznej bliskości z osobą, która i tak nie wie, co to miłość, bo nie ma takich uczuć, ani żadnych innych. - Prawdziwe uczucia socjopaty: Uczuć brak.
Osoba z cechami socjopatycznymi nie czuje się winna ani odpowiedzialna za swoje złe uczynki. Nie ma wyrzutów sumienia. Minimalizuje swoje błędy, obwinia innych. Nie czuje miłości ani nie współczuje.
Brak lęku. Zapytaj socjopatę, czego się obawia, a nie będzie wiedział, co odpowiedzieć. Zresztą nie musisz pytać. Zobaczysz go bez mrugnięcia okiem wchodzącego na mównicę, skaczącego na bungee, kierującego wielką korporacją.
Jedynym prawdziwym „uczuciem”, które miewa jest nieznośna nuda, którą osoba z socjopatią potrafi uśmierzyć na chwilę wyrządzając komuś spektakularną krzywdę. Po niedługim czasie pustka emocjonalna i nuda wracają… a wraz z nimi pomysł na skrzywdzenie innej osoby.
Jeśli masz do czynienia z osobą, która odczuwa spłycone emocje, ale jednak je czasem odczuwa, jest to osoba, która ma niski wskaźnik zaburzenia na spektrum socjopatii. - Manipulacja: Masz do czynienia z wybitnym fachowcem do spraw manipulacji. Takie osoby mogą szybko próbować kontrolować sytuację lub wywierać wpływ na Twoje myśli i decyzje. Są bezwzględni.
- Skłonność do kłamstwa: Częste kłamstwa, nawet na temat drobnych rzeczy, mogą być jedną z oznak socjopatii. Oczywiście nie masz o tym pojęcia, dopóki coś nie wyjdzie na jaw, a wtedy spotkasz się ze ściemnianiem (gaslightingiem). Jeśli czujesz, że ktoś jest nieszczery lub unika odpowiedzi na pytania; za każdym razem, kiedy próbujesz poważnie porozmawiać o swoich wątpliwościach zmienia temat albo Cię rozśmiesza, zachowaj czujność i dystansuj się (uniezależniaj), dopóki nie uzyskasz pewności, że ta osoba ma zwykłe intencje.
Socjopatę z niskim ilorazem inteligencji łatwiej złapać na kłamstwie niż sprytnego. Ponadprzeciętnie inteligentny socjopata to najbardziej niebezpieczny typ osoby, z jaką możesz się związać. - Szybkie tempo relacji: Socjopaci często próbują szybko zaangażować drugą osobę w relację, aby szybciej zdobyć kontrolę. Mogą proponować zbyt szybkie kroki, jak np. poważne zobowiązania po kilku spotkaniach. Dążą do ustalenia Twojej zależności od niego.
- Ryzykowne zachowania. Osoba antyspołeczna często uprawia sporty ekstremalne lub realizuje najbardziej szalone i niebezpieczne pomysły. Cecha ta może wynikać też z innej przyczyny niż antyspołeczne zaburzenie osobowości (np. z zaburzeń koncentracji, czyli ADHD).
- Złe intencje: Osoba z antyspołecznym zaburzeniem osobowości ma złe intencje: nie jest kimś, kto w niefrotunny sposób chce zwrócić na siebie uwagę, albo został skrzywdzony w dzieciństwie i tylko trzeba go mocno kochać, to się zmieni. O nie. Taka osoba ma jasną intencję, żeby skrzywdzić wybraną osobę i konsekwentnie dąży do tego. Jeśli potrzebuje całego roku, żeby wzbudzić zaufanie tej osoby, przeznaczy na to rok i w tym czasie zrobi wszystko, co trzeba w tym celu.
- Historia konfliktów: Osoba, która często mówi o licznych konfliktach z innymi ludźmi, może mieć skłonności socjopatyczne, choć może to być objaw innej przypadłości (pochodzenie z dysfunkcyjnej rodziny, PTSD, autyzm, ADHD (zaburzenia koncentracji), AuDHD (i autyzm i zaburzenia koncentracji). Socjopaci często mają problemy z utrzymywaniem zdrowych relacji. Jeśli Twój nowy narzeczony za żadne skarby nie chce dopuścić do tego, żebyś poznała jego byłą żonę, może to wynikać z tego, że ukrywa swoją prawdziwą naturę i haniebne okoliczności ich rozstania.
- Brak poszanowania norm społecznych. Dość powiedzieć, że wielu mniej inteligentnych socjopatów siedzi w więzieniach.
Ważne jest, aby nie ignorować czerwonych flag. Jeśli czujesz się niekomfortowo, masz prawo zakończyć spotkanie, uciąć relację i ochronić swoje granice.
A MOŻE JA JESTEM PSYCHOPATKĄ, PSYCHOPATĄ?
Zadaj sobie pytanie: czy ranię innych nie współczując im? czy przeżywam emocje? Jeśli czujesz w środku czasem smutek, czasem radość, czasem lęk, i inne emocje łącznie z wyrzutami sumienia, z pewnością nie masz antyspołecznego zaburzenia osobowości.