W zgodzie ze sobą

blog Beaty Blizińskiej


Empatia dla siebie

Czas czytania: 3 minuty

Czy masz umiejętność przyjmowania własnych emocji oraz potrzeb w sposób wolny od ocen i krytyki?

Czy zauważasz, kiedy dopiero narasta w Tobie takie czy inne uczucie? Czy zdajesz sobie z tego sprawę dopiero, kiedy przejmie nad Tobą kontrolę?

Kiedy pojawia się w Tobie uczucie złości: czy dodatkowo pojawia się w Tobie krytyka: „no tak, znowu czuję złość, jestem beznadziejn_”?

Nie musi tak być. Dialog wewnętrzny może brzmieć tak:
„O, czuję, że narosło we mnie trochę złości. Najwyraźniej coś w tej sytuacji wymaga ode mnie zmiany, zrobię wdech i wydech i zastanowię się…”.

Emaptia dla siebie to zauważenie, życzliwe wsłuchiwanie się w siebie – w swoje uczucia, pragnienia i lęki – z zamiarem zrozumienia, a nie osądzania czy tłumienia albo zmieniania ich na siłę. Oznacza to przyjmowanie swoich uczuć takimi, jakie są, oraz rozpoznawanie kryjących się za nimi potrzeb. Dzięki temu możemy zyskać świadomość, co aktualnie jest dla nas naprawdę ważne, i podejmować działania w zgodzie ze sobą.

Na przykład, jeśli poczujesz narastającą złość, pamiętaj, że gniew jest normalną, zdrową emocją, ani dobrą, ani złą. Niesie ze sobą przesłanie, informując cię, że sytuacja jest przykra, niesprawiedliwa lub zagrażająca.

Wstyd informuje o wewnętrznym poczuciu niedoskonałości, hańby lub żalu. Pomyśl: co stanowi o Twojej wartości? Jakie ludzkie potrzeby stały za Twoim działaniem?

Niepokój informuje nas o odczuwanym zagrożeniu, niepewności lub napięciu związanym z przyszłymi wydarzeniami lub sytuacjami, które mogą wydawać się poza naszą kontrolą. To emocja, która sygnalizuje potrzebę bezpieczeństwa, przewidywalności lub wsparcia. Prosisz czasem o pomoc?

Lęk informuje nas o postrzeganym zagrożeniu lub niepewności, wskazując na potrzebę bezpieczeństwa, sprawczości lub przygotowania w obliczu trudnych sytuacji.

Fascynacja sygnalizuje, że coś odpowiada na nasze potrzeby piękna, odkrywania, rozwoju czy twórczej stymulacji. Fascynacja może prowadzić do głębszego zaangażowania, chęci zrozumienia lub zgłębienia tematu, który poszerza nasze horyzonty lub wzbogaca nasze doświadczenia.

Zazdrość informuje nas o pragnieniu posiadania czegoś, co ma ktoś inny i co wydaje nam się wartościowe lub ważne. Może chodzić o rzecz, relację z osobą lub o doświadczanie czegoś. To emocja, która sygnalizuje potrzebę poczucia własnej wartości, uznania lub bezpieczeństwa. Zazdrość może nas skłonić do refleksji nad tym, czego nam brakuje, i nad naszymi pragnieniami – może być bodźcem do działania, jeśli zinterpretujemy ją jako inspirację do rozwoju lub zmian, zamiast ją odrzucać lub tłumić. Analiza zazdrości może zabrać nas w daleką podróż po psychice, może być nawet przyczynkiem do rozwikłania złożonego zespołu stresu pourazowego (cPTSD).

Wdzięczność informuje nas o uznaniu i docenieniu tego, co dostaliśmy lub czego doświadczyliśmy. To emocja, która przypomina nam o wsparciu, które otrzymaliśmy od innych, lub o wartościach, które mają dla nas znaczenie. Wdzięczność sygnalizuje potrzeby związane z więzią, docenieniem i dzieleniem się pozytywnymi doświadczeniami. Pomaga nam pielęgnować relacje i wzmacniać poczucie sensu oraz dobrostanu.

Ulga informuje nas o zakończeniu stresującej, trudnej lub niebezpiecznej sytuacji. Ulga odpowiada na potrzebę bezpieczeństwa i komfortu, przywracając nam równowagę po okresie napięcia, jest wskazówką, by odpocząć. Często jest furtką do radości.

Efektem ubocznym empatii dla siebie, czyli rozwijania wewnętrznej harmonii są lepsze relacje z innymi: kiedy udzielamy empatii sobie, niepostrzeżenie uczymy się też udzielać jej innym, a także stajemy się osobami,
z którymi przebywać jest bezpiecznie i miło.

Jeśli empatia dla siebie, akceptacja własnych uczuć i czerpanie z nich wiedzy o sobie sprawia Ci trudność, możesz skorzystać z mojej pomocy. Beata Blizińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *