Przejdź do głównej zawartości

Gaslighting, czyli ściemnianie

Aktualnie najczęściej wyszukiwanym słowem w Internecie w formie "co to jest ..." jest gaslighting.
Gaslighting to po polsku ściemnianie.
Gaslight to dosłownie lampka gazowa. Taka, którą można stopniowo, ukradkiem przykręcać i za każdym razem robi się tylko ciut ciut ciemniej, na tyle mało, żeby druga osoba w pomieszczeniu tego nie zauważyła, albo nie zdecydowała się o tym powiedzieć na głos. Bo przecież to tylko drobnostka.
A jeśli nawet zapyta, dlaczego się zrobiło ciemniej, gorzej widać, wtedy ściemniacz jej odpowie: "dalibóg, nigdy nie dotykałem tej lampy. Jest tak samo jasno, jak zawsze, coś Ci się wydaje, kochanie. Może trzeba sprawdzić Twój wzrok?".

Za Wikipedią:
>> Gaslighting – forma psychologicznej manipulacji, w której osoba lub grupa osób umyślnie tworzy w osądzie ofiary wątpliwości wobec własnej pamięci czy percepcji, często wywołując u niej dysonans poznawczy i inne stany, takie jak niskie poczucie własnej wartości. <<

Dysonans poznawczy jest wtedy, kiedy to, co wiesz o świecie nie zgadza się z tym, czego doświadczasz, lub, co widzisz.
Kiedy sytuacja jest przewlekła dysonans poznawczy przeradza się w brak zaufania do własnych wspomnień i myśli ofiary.
Osoba może doświadczać przemocy, ale mieć wmówione, ze nic takiego się nie dzieje.
Oprawca może być bardzo miły przy ludziach, co pogłębia efekt. Wszyscy wokół ofiary są przekonani, ze on taki miły, a ona jakaś taka sztywna i nerwowa. Niemiła nawet.
Pamiętaj, pozory mylą, a przemoc domową stosują często osoby, które wydają się innym bardzo mile, godne zaufania i fajne. Ofiara nie ma się komu zwierzyć, bo wszyscy go tak bardzo lubią i bronią przed oskarżeniami.
Gaslighting - Ściemnianie powoduje, że ofiara jest bardzo osamotniona w swoim doświadczeniu i czasem nie ufa nawet już własnym zmysłom i ma sobie za złe, ze jest taka wściekła na tego miłego człowieka, którego wszyscy uwielbiają.
Czy jesteś w tej sytuacji?
Co robić?
Pierwszy mały krok:

Załóż sobie mały, kieszonkowy zeszyt. Na początku nikomu nie pokazuj.
Zapisuj z datami wszystko, co usłyszałaś i Cię zraniło, czemu zaprzeczył, jakie słowa wypowiedział. Możesz dla samej siebie nagrywać krótkie notatki głosowe na gorąco.
Jednym słowem: stwórz notesik, który będzie dla Ciebie pamiętał słowa, które padły i myśli, które miałaś. Po jakimś czasie znajdź spokojny czas, kiedy jesteś sama i przejrzyj swoje notatki wstecz. Podziel się spostrzeżeniami z najbardziej zaufaną osobą, na przykład swoją najlepszą przyjaciółką, albo psychoterapeutką. W ten sposób zyskasz jasny pogląd, rozwiejesz swoje wątpliwości, lub metaforycznie: zapalisz jasne światło i zobaczysz, gdzie jesteś.

Komentarze