Przejdź do głównej zawartości

Zasady zdrowej kłótni

1.      Wszystkie poniższe punkty są po to, by się nimi samejsamemu kierować, a nigdy po to, żeby ich wymagać od drugiej osoby. 

2.     Każdy jest odpowiedzialny za swoje emocje, czyny i słowa, które wypowiada. 

3.      Rozmawiaj tylko o jednej, konkretnej, aktualnej sytuacji, która wywołała kłótnię. 

4.     Nie rozmawiaj o rozmawianiu. Rozmawiaj o sprawie. 

5.    Rozmawiaj twarzą w twarz. Jeśli na czacie robi się nieprzyjemnie, przestań wysyłać wiadomości i napisz tylko "porozmawiamy w domu". Możesz pisać wiadomości, ale nie wysyłaj ich. Przeczytasz je na głos, kiedy się spotkacie.

6.      Na bieżąco pytaj siebie, co czujesz w ciele i w myślach nazywaj słowami swoje emocje.

7.     Możesz poprosić drugą stronę o parę minut (maksymalnie 20 minut) przerwy. Możesz użyć spokojnego oddychania, listy potrzeb, ashwagandhy, CBD, melisy. Nie używaj środków zmieniających świadomość.

8.      Dokonaj namysłu: jakie potrzeby, wartości kryją się za Twoimi emocjami. Potem postaraj się również odgadnąć, jakie emocje i potrzeby ma druga strona.

9.     Powiedz drugiej stronie, jakie masz potrzeby, lub o jakie wartości Ci chodzi. http://beatablizinska.com/assets/files/potrzeby.pdf 

10.     Liczy się treść, a nie ilość decybeli. Wolno więc krzyczeć, byle krzyczeć o sobie, swoich uczuciach i potrzebach, i nie prosto do ucha.

11.  Jeśli czujesz, że Twoje granice zostały przekroczone, lub że nie jesteś w stanie rozmawiać, poproś o przełożenie rozmowy na konkretny termin (np. jutro o konkretnej godzinie).

12.    Nigdy nie mów o rozstaniu, jeśli faktycznie wcześniej nie podjąłeśpodjęłaś takiej decyzji. Nigdy nie oceniaj, nie strasz ani nie szantażuj drugiej strony.

13.   Jeśli mimo wszystko nadal nie udaje się Wam porozumieć, możecie spróbować sesji empatycznych i mediacji zgodnych z Porozumieniem bez Przemocy lub w innym nurcie. 

14.  Masz prawo nie dogadać się i w którymś momencie zrezygnować z kolejnych prób porozumienia. Jeśli tak, niech to się wydarzy tylko jeden raz. 

 

Żyrafa i szakalżyrafa i szakal 
rys. Katarzyna Gągol


Komentarze